string(19) "Rady Miasta i Gminy" string(19) "Rady Miasta i Gminy"

Uchwała nr III/21/02Rady Miasta i Gminyz dnia 30 grudnia 2002Zasady skupu złomu metali

Uchwała nr III/21/02
Rady Miasta i Gminy
z dnia 30 grudnia 2002


Zasady skupu złomu metali




Uchwała Nr III/21/02
Rady Miasta i Gminy Chodecz
z dnia 30 grudnia 2002r.

w sprawie wprowadzenia w punktach skupu złomu metali na terenie miasta i gminy obowiązku ustalenia tożsamości osób dostarczających złom oraz rejestracji jego rodzaju i asortymentu.

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt. 14 i art. 40 ust. 3 i 4 z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym /Dz.U.z 2001r. Nr 142 poz. 1591 z późn. zm./

Rada Miasta i Gminy uchwala, co następuje:

§ 1.

Wprowadza się w punktach skupu złomu metali na terenie miasta i gminy Chodecz obowiązek prowadzenia rejestracji skupu złomu metali i złomu żeliwnego, zawierające następujące dane: tożsamość osób dostarczających złom, ilość i rodzaj dostarczanego złomu z wyspecyfikowaniem asortymentu, oświadczenie zbywcy o źródle pochodzenia złomu,

Rejestrację o której mowa w ust. 1 należy prowadzić z zachowaniem przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych / Dz. U. Nr 133 poz. 883 ze zmianami /

§ 2.

Naruszenie przepisów uchwały podlega karze grzywny wymierzonej w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach .

§ 3.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Chodecz

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 3 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

UZASADNIENIE


Zgodnie z art. 40 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym rada miasta i gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku publicznego, w zakresie nie uregulowanym w odrębnych ustawach lub innych przepisach.
Z dniem 31.12. 2000 roku przestała obowiązywać ustawa z dnia 23 grudnia 1988r. o działalności gospodarczej, która zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt. 2a przewidywała obowiązek uzyskania koncesji na przetwórstwo o obrót metalami nieżelaznymi.
Z dniem wejścia z życie ustawy z dnia 19 listopada 1999r. Prawo Działalności Gospodarczej / Dz.U. Nr 101 poz. 1178/ to jest z dniem 10.01.2001r. przetwórstwo i obrót metalami nieżelaznymi w myśl art. 96 ust. 1 pkt. 2 tej ustawy nie wymaga uzyskania koncesji. Nie ma zatem prawnych możliwości pozyskania informacji o tożsamości osób oferujących sprzedaż złomu metalowego.
Mając na uwadze powyższe, w związku ze szczególnie niebezpiecznym i nasilającym się zjawiskiem przestępczym – kradzież kratek ściekowych, pokryw włazów kanalizacyjnych, elementów infrastruktury energetycznej – linek z napowietrznych linii przemysłowych, elementów sieci trakcyjnej i telekomunikacyjnej oprócz powstania wymienionych szkód materialnych, powstaje ryzyko porażenia, wpadnięcia lub powstania pożaru. Dewastacja urządzeń wywołuje zatem wprost niebezpieczeństwo katastrofy lub wypadków na szkodę nieokreślonej liczby osób.
Podjęcie uchwały o ewidencjonowaniu dostawców złomu ma służyć przede wszystkim ochronie życia i zdrowia na obszarze miasta i gminy, zatem Rada Miasta i Gminy Chodecz uznała za stosowne skorzystać z możliwości. Którą daje jej art. 40 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym o warunkach wydania przepisów porządkowych na terenie miasta i gminy.
Głównym celem uchwały jest zapewnienie i zwiększenie porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego poprzez zwiększenie wykrywalności przestępstw przeciwko mieniu w związku z nasilającymi się kradzieżami kabli elektrycznych, telekomunikacyjnych. Pokryw włazów kanalizacyjnych, co stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

metryczka


Opublikował: Piotr Lepka (15 lipca 2003, 09:05:17)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 3091